Az elmúlt évek kenyérsütési lázában szinte mindenki megtanulta, hogy mi az a szakajtó azaz kelesztőkosár, azonban olyan sokféle létezik, hogy még a gyakorlott pékek/kenyérsütők sem tudják mindig, melyiket válasszák. Ezt a cikket eredetileg 2 éve, 2021-ben írtuk, és azóta is annyi újdonság érkezett, hogy alig győzzük megismerni, beszerezni az új szakajtótípusokat.
Ha már eldőlt, hogy kerek vagy ovális, cipó vagy vekni (szögletes, bagett, háromszög), hogy mekkora tésztát kell benne keleszteni, az már félsiker.
Azonban az anyag minősége és fajtája rengeteg további kérdést felvethet.
A legmegfelelőbb szakajtó kiválasztásához tapasztalati út vezet, de talán tudunk némi segítséget nyújtani ezzel az írással.
Webshopunkban részletesen megtekinthetőek kelesztőkosarak árai, a formák, típusok.
Kezdjük a bemutatást két olyan típussal, amely innovatív újdonság.
A parafa szakajtók most érkeztek üzletünkbe, és bár mi csak most ismerkedünk vele, bátran állíthatjuk, hogy több európai országban már nagy sikere van.
A natúr parafa granulátumból készült szakajtó szabadalmaztatott találmány. Annak ellenére, hogy a kosarakon nincsenek látható lyukak vagy perforációk, a kelesztett tészta lélegzik, és a kelesztési folyamat hibátlanul végbemegy, mivel a parafagranulátumban apró rések vannak. A parafa természetes érdességének köszönhetően a nagyon alaposan felhordott liszt jól tapad a szakajtók belső falához, a tészta így nem ragad, és a kelesztés végén könnyen kifordítható. A szakajtó súlya könnyű. Használaton kívül meleg vízzel elmosható. Méretben és formában is nagy a választék.
A bambusz-rost műanyag szakajtó igazi anyagkavalkád: 40 % bambuszrostból , 30 % kukoricakeményítőből és 30 %-ban élelmiszeripari minőségű PP-ből készül. A 70%-ban természetes összetevő tartalom környezetbarátabbá teszi termékünket, mint a teljes egészében polipropilénből készült kelesztők.
A bambuszszálas műanyag szakajtók egyesítik a nád (vagy rattan) szakajtó fő előnyeit, úgymint jó szellőzés és remek, kézműves megjelenést biztosító kialakítás. Mindeközben nagyon higiénikusak, mosogatógépben is moshatók, ez megakadályozza a penészedést (akár a résekben) és segít a kosarak tökéletes tisztán tartásában.
Ár/érték arányban a legjobb, és talán emiatt is a legkedveltebb (és nem utolsó sorban hazai gyártmányú!) szakajtó típus a rétegelt lemez szakajtó. A rétegelt lemez palásttal készült, keményfa talpú szakajtó nagy mennyiségben készül, szinte állandóan elérhető. Ruha nélkül, csupán belisztezve is használják, de ruhát (szakajtókendőt vagy konyharuhát) is használnak sokan a tészta alá.
Az évtizedes standard méreteken túl egyre népszerűbbek az új méretezésű rétegtelt lemez szakajtók, ezeket eleinte iparági vásárlóinknak készíttettük kérésre. Jó ideje azonban az állandó kínálat részei, és a fogyási mennyiség azt mutatja, az új méretek jól beválnak, jól hasznosíthatóak. A legnépszerűbbek a kis méretű, fapép szakajtók mérete alapján szerkesztett szakajtók.
A nád/rattan/lián (ki hogy ismeri) szakajtók távolkeleti lián felhasználásával készülnek, Európában. Az alapanyag jellemzően kb. 1 cm átmérőjű, így körben 1-1 cm-el nagyobb mint a belső megadott mérete. Ez fontos lehet, ha az is kérdéses, mi fér majd el a kelesztés során a polcon/hűtőben.
A kerek változat pont olyan, mint az óvodai gyurmabögre, amely hosszú kígyókból tekeredik egymásra, és lesz egy szép és egyedi használati tárgy. Kézműves módszerekkel készül, nincs két tökéletesen egyforma. A szakajtó színe a világos krémszíntől az egész sötét faszínig sokféle lehet alapanyagtól függően. Liszt, rizsliszt, keményítő (kinek mi válik be) alapos szórása után használható. Ebbe textilt tenni felesleges, de persze nem tilos. Tisztítása kefével történhet. száraz állapotban, de ki is lehet törölni, és száradni hagyni.
A fapép (Brotformen) szakajtók is Európában készülnek, friss faanyagból, kémiai anyagok felhasználása nélkül, csupán fizikai behatások és víz segítségével. Az alapanyag rostjai jól látszanak a kész tárgyon, és annak esetleges sárgás elszíneződése (napfény vagy hő hatására) nem hiba, hanem a természetes alapanyag jelenlétére utal.
Nem használnak bele textilt – felesleges, a szakajtó anyaga alapos lisztes stb. szórás után elengedi a tésztát, de a felső letakarása fontos lehet a kelesztés során. Nagyon ügyelni kell ezek tisztán tartására, kikefélésére, száraz állapotban való tárolására. Időnként ki is lehet fertőtleníteni a hűlő sütőben 100-120 fok körüli hőmérsékleten.
A műanyag szakajtók a legritkábbak még 2023-ban is. Van aki esküszik rá, mert jól tisztítható, praktikus és örök darab, más azonban nem szereti az anyaga miatt – és ez nem előítélet, hanem tapasztalat, mert a tészta máshogy vislekedik műanyaggal érintkezve (esetleg hűtőzve, sok órán át) mint természetes alapanyagokkal. A műanyag szakajtó nem csupán egy műanyag tál: a rengeteg kialakított résen át, vagy az anyag recés kialakítása segítségével a tészta ebben is szellőzni tud. Minőségellenőrzési rendszerek bevezetése esetén kifejezetten hasznos ezen szakajtók bevonása a termelésbe, egyszeri nagyobb beruházással hosszú időre megoldottá válik a szakajtókérdés. Nagyobb, ipari mennyiségben termelő sütödék szívesen váltanak erre az anyagtípusra, a használat során előny a strapabírás, a tisztíthatóság, a minőség, és a hosszú élettartam.
Ez a típus az európai nagy eszközellátó cégekhez is ázsiai gyártásból érkezik, de gyártanak műanyag szakajtókat Európában is, és mi egyre inkább szeretnénk ezeket az európai gyártmányú szakajtókat forgalmazni, ha már műanyagról van szó. Halványzöld vagy legújabban halvány szürkés színben készülnek, nem lógnak ki egy pékség természetes anyagú munkaeszközei közül sem.
Anyaguk jellemzően PP (polypropylen), higiénikus, élelmiszerbiztos, mosogatható, tartós, rakásolva tárolható. Megvan tehát bőven az előnye.
Biztos nem írtunk le mindent, talán nem adtunk választ minden szakajtóválasztással kapcsolatos lehetséges kérdésre. Ami kimaradt, arról érdemes tőlünk kérdezni, szívesen válaszolunk.