kovászos kenyér

Egy házipékség eszközei kovászos kenyér készítéséhez

Nap mint nap megkérdezik tőlünk Vevőink, hogy milyen eszközöket vásároljanak az otthoni kovászos kenyér elkészítéséhez, kis konyhai „magánpékségükbe”.

Úgy 4-5 éve  követjük közelről az otthoni kovászos kenyérkészítés fellendülését, igazi 21. századi sikere van e régi technológiának, okkal és joggal. 2020 plusz lökést adott ennek is, de a közhiedelemmel ellentétben nem ekkor indult újkori hódító útjára a kovász, évekkel korábban megjelentek már hazánkban az ezzel foglalkozó könyvek, és kezdtek otthoni kenyérsütésbe a lelkes konyhapékek.

A pékségek körében pedig már évtizedes múltja van ennek, s mivel mi pékségeket – köztük hagyományos kovászos technológiával dolgozókat is – szolgálunk ki, a magánemberek is nálunk keresték az eszközöket.

Több éves kereskedői tapasztalatunk alapján tudunk iránymutatást adni az új, bizonytalan vevőinknek: melyik eszközöket vásárolják a legtöbben? Melyek a házi kenyérsütés legfontosabb kellékei?

Kezdjük a legfontosabbal, a szakajtóval.
Egy megfelelő nagyságú otthoni tál jó szolgálatot tehet, és mindig kéznél van. Azonban aki kipróbálja a szakajtóban való kelesztést, érezni fogja a különbséget. Okkal vásárolnak magánemberek is kelesztőtálat, azok kialakítása, anyaga mind azt segíti, hogy a tészta jól levegőzve megkelhessen.
A méret és forma kiválasztásánál nem elég arra hagyatkozni, hogy feltüntetünk egy ajánlott súlyt. A konkrét, centiméterben megadott méreteket kell figyelembe venni. Lehetőség szerint érdemes megnézni a kelesztőket, hogy a vásárló biztos legyen benne: a tésztája a kinézett darabba pont jól belefér.
Bár talán egyértelmű, mégis gyakran kérdezik: a megadott súly ajánlás a nyers tészta teljes súlyát jelenti, nem csak a felhasznált liszt súlya. Tehát ha ajándékba vásárol valaki, ezt vegye figyelembe!
A szakajtókról részletesebben itt írtunk, és a legtöbb meg is tekinthető vagy átvehető azonnal bemutatótermünkben.

A másik legfontosabb, leggyakrabban vásárolt eszköz a trokser vagy habkártya.
A trokserek fém testű kaparó vagy vágólapok, valamilyen fogóval, nyéllel ellátva. A nagyobb mennyiségben készült tészta kelesztés előtt ezzel van több részre vágva, de az eszköz hasznos akkor is, ha fel kellene emelni a lapról, át kell forgatni, esetleg kicsit kaparni kell a felületről a tésztát.
A fém lehet rugóacél (ezt inkább az iparban használják) vagy rozsdamentes anyag, magánvásárlóknak ez utóbbit ajánljuk. A trokser nagysága attól függhet, mekkora fér kényelmesen kézbe, mekkora helyen kell vele dolgozni, mi lesz a feladata.
A habkártya egy műanyag lap, rengeteg féle kialakítással létezik, lehet merevebb vagy puhább anyagú. A kiválasztott alakot az határozza meg, hogy mekkora helyen kell vele dolgozni: ezzel sokszor a kerek oldalú keverőtálból szedik ki a tésztát. Érzékeny munkalapon, konyhapulton ezzel érdemes dolgozni, nem éles, nem tesz kárt a felületben. A habkártya más konyhai, cukrászati munkákhoz is hasznos otthoni eszköz.

Ezeken kívül ajánlani szoktuk még a szakajtó tisztításhoz kis marokkeféinket, bevágáshoz a vetőkéseket, a tészta megfelelő feldolgozásához maghőmérőinket.

A marokkefék többféle anyaga a legkülönbözőbb konyhai takarító munkákban segíthet, a növényi anyagúakat lehet szárazon vagy nedvesen használni. Mi a szakajtóink mellé a növényi rosttal készült világos kefét szoktuk javasolni, a jól kézbe illő kis kefe segít a lisztes szakajtó megtisztításában.

A vetőkések, pengék, bevágók a sütés előtt utolsó pillanatban a tészta bemetszéséhez kellenek. E művelet fontosságának komoly irodalma van, nem szabad kihagyni, és a megfelelő (éles és vékony) eszköz használata nagyban segíti a munkát.

A maghőmérők valamilyen anyag belső hőmérsékletét mérik, ez a hő ugyanis különböző lehet a felszínen érzékelhetőtől. Folyadékok, élelmiszerek feldolgozásánál, kenyérsütésnél fontos lehet, hogy megértsük az anyag viselkedését. A maghőmérőket bele kell szúrni az anyagba, és a kijelzőn ez a belső hőmérséklet jelenik meg.
Kelesztés esetén a helyiség páratartalma is meghatározó lehet, ennek kontrollálásában a páratartalom-mérők segítenek.

Hasított bőr védőkesztyűA „pék tetkó” olyan égési sérülés, ami jellemzően az alkaron keletkezik, ha nem használunk elég hosszú védőkesztyűt, és fedetlen bőrt ér a tűzforró felület. Ennek elkerülésére szoktuk javasolni alkart is végig védő, esetleg bevizsgált kesztyűinket.
Ez a kesztyű lehet vászon, hasított bőr, 1 vagy 5 ujjas, a lényege az, hogy a hőtől megvédjen bennünket.

 

Otthoni körülmények között nem is nagyon kell más speciális eszköz a kenyérsütéshez, hiszen keverőtál, mérőedény a legtöbb konyhában megtalálható, de természetesen nálunk is kaphatóak.
Ha szükséges textil bélés egy szakajtóba, a legtöbben konyharuhát használnak. Vannak ennél kidolgozottabb, profibb megoldások is: a szakajtókendők. Jelenleg a 100% pamut változat a hagyományos 1/2 és 1 kg-os szakajtókhoz való, a Brotformen eredeti kendője pedig a fapép szakajtókban kelő tészta letakarásakor használatos.
Mindegyik textilre igaz, hogy ne mossuk illatos, öblitős vízben, mert a nyers tészta később átveheti az ételkészítéshez nem illő erős illatot.

Akármelyik termékünket vásárolják is kedves vevőink, profi, hasznos eszköz kerül a tulajdonukba, amellyel a munka egyszerűbb lehet, az eredmény biztosabb.
A legfinomabb kenyereket kívánjuk Önöknek!